Skalka

 

Skalka je komplex hradní věže a zámku na okraji obce Vlastislav.  
 
První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1357, kdy se jeho název objevuje v predikátu Petra ze Skalky. Rodu zakladatelů hradu patřil hrad do začátku 15. století, poté vlastnili Skalku Kaplířové ze Sulevic, a to až do roku 1578, kdy ji sňatkem získal Adam Hrzán z Harasova. Za švédského vpádu v roce 1639 byl hrad zpustošen a od té doby přestal být obývaný. Hrzánové se rozhodli postavit nové rezidenční sídlo a proto na úpatí hradu postavili zámek. V letech 1730–1796 vlastnili tento majetek páni z Hatzfeldu a po nich Schönbornové. Po druhé světové válce sloužil zámek jako depozitář Státního oblastního archívu v Litoměřicích. Po roce 1989 se majitelem zámku stala obec Vlastislav.  
 
Z hradu Skalka zbyla do současné doby jen věž, tzv. bergfrit, v jejímž sousedství zřejmě stál palác. Věž na vrcholku čedičové skály je vystavěná ze světlé opuky, má oválný tvar a je vysoká 15,5 m. 

  

Zámek je barokní, dvoupatrový, na obdélníkovém půdorysu, byl postaven ve druhé polovině 17. století. Podle některých autorů ho projektoval Antonio della Porta.  
 
V zámku je k vidění expozice o historii zámku samotného a rodu posledních majitelů - rodu Schönbornů, expozice o hradech Českého středohoří, expozice husitského fortifikačního umění, zajímavé informace o včelařství na Lovosicku a v neposlední řadě obrazy a fotografie umělců z okolí. 

Věděli jste, že… z obce Vlastislav pochází jeden z nejvýznamnějších hodnostářů římskokatolické církve dnešních dnů? Dne 22. ledna 1945 se na zámku Skalka narodil Kryštof Maria Schönborn, od roku 1995 vídeňský arcibiskup a  od roku 1998 kardinál.    
 

Vzdálenost: 1,5 kilometru
 
https://cs.wikipedia.org/wiki/Skalka_(hrad_a_zámek_ve_Vlastislavi)
 
http://www.obec-vlastislav.cz/zamek-skalka/

Napište komentář

Vyplňte formulář pro odeslání komentáře.
9