Bazilika Panny Marie Bolestné Bohosudov

 

Bazilika Panny Marie Bolestné v Bohosudově (stojí přímo v centru města na náměstí) je významným poutním místem. Počátkem 20.století (v roce 1911) byla druhým nejnavštěvovanějším poutním místem litoměřické diezéze a pátým v Čechách. Poutě na toto místo jsou aktuální i v 21. století. Každoročně mj. přichází přibližně 500 Lužických Srbů ze sousední německé Lužice na společné setkání. 

Legenda o vzniku poutního místa se vztahuje k období husitských válek, kdy byl v nedalekém Světci u Bíliny vypleněn ženský klášter. Některé sestry se zachránily útěkem a vzaly s sebou nejcennější předmět svého kláštera – malou sochu Bolestné Panny Marie. Jeptišky se pak skrývaly v lesích v místech nynějšího Bohosudova a postupně tam podlehly útrapám těžkého a nezvyklého života. Podle legendy poslední z nich ukryla těsně před smrtí sošku do vykotlané staré lípy. Na svátek Narození Panny Marie v roce 1425 přišla do těchto míst jedna dívka z blízké Krupky, aby žala trávu. Přitom ji napadl jedovatý had, který se jí ovinul kolem holé ruky. Místo toho, aby zaútočil, se však otočil proti lípě, začal neobyčejně silně syčet a nakonec zcela ochromen spadl a zmizel v trávě. Dívka běžela domů a tento podivuhodný příběh vyprávěla. Ke staré lípě se proto vypravili měšťané Krupky a v dutině nalezli sošku Bolestné Panny Marie. Procesí následně přeneslo sošku do krupského farního kostela, soška ale záhadně zmizela a nakonec byla opět nalezena ve vykotlané lípě. Když se to opakovalo, byla v tom spatřována Boží vůle a podle legendy zbožní lidé zde vystavěli první dřevěnou kapli.


 
Gotická milostná soška Panny Marie Bolestné je asi 15 cm vysoká, z blíže neurčené vypalované hlíny. Znázorňuje sedící Pannu Marii,  která drží na klíně mrtvého Krista a bolestně se něj dívá. Socha, jejíž umělecká hodnota není příliš veliká, byla během staletí tak poškozena, že v roce 1709 byla opatřena ochranným zlatým plechem. 

Původní drobná dřevěná kaple byla v místě postavena roku 1426. V roce 1507 byla rozšířena, avšak před rokem 1620 zpustla. Stavba byla znovupostavena v letech 1621 - 1624 a povýšena na kostel, ale v období třicetileté války byl kostel v Bohosudově opakovaně vypleněn a soška byla celkem pětkrát ukryta na jiných místech (Duchcov, Praha, Chomutov). Natrvalo se vrátila do Bohosudova až v roce 1651. 

Po skončení třicetileté války jezuité, kteří kostel spravovali již od konce 16. století, zahájili stavbu rezidence, později zvanou “stará budova”. Tato budova se brzy ukázala příliš malá a proto byla určena pro přicházející poutníky a v roce 1677 byla postavena nová jezuitská rezidence a současně byl při ní otevřen i ústav se školou pro zpěváky a ministranty. 
 
Bohosudovský kostel vlivem jezuitů významně ožil. V širokém okolí brzo nebyla farnost, která by nepořádala každoročně pouť do Bohosudova. Protože starý kostel brzy přestal stačit návalu poutníků, bylo rozhodnuto o novostavbě. Stavba byla započata roku 1701 Giuliem a Octaviem Broggiem a dokončena roku 1708, kdy byly dostavěny obě věže v západním průčelí kostela. Stavební práce však dále pokračovaly a v roce 1722 byl dokončen oválný ambit se sedmi již dříve vybudovanými kaplemi, které pořídila města i jednotlivci, kteří putovali k Panně Marii Bohosudovské. Svého poutnického vrcholu dosáhl Bohosudov v 18. století. Roku 1709 je zaznamenáno 29 tisíc svatých přijímání poutníků jen v měsíci září a za celý rok to bylo 68 700 svatých přijímání. 

Když bylo v roce 1773 zrušen jezuitský řád, hrozilo nebezpečí zániku kostela. Zasáhl však litoměřický biskup tím, že v Bohosudově v roce 1786 založil samostatnou lokálii, která byla v roce 1798 povýšena na proboštství. K oživení staré poutní slávy došlo na počátku 19. století a v roce 1853 se do Bohosudova opět vrátili jezuité a zůstali tam až do roku 1950, kdy byli v rámci Akce K internováni komunistickým režimem. Jezuité v Bohosudově zřídili opět své školy, soukromé gymnázium se studentským konviktem. V roce 1855 byla proto postavena nová budova semináře. V roce 1905 a v letech 1912 - 1913 byl celý komplex podstatně rozšířen a počet chovanců dosáhl téměř čtyř set. Před 500. výročí vzniku bohosudovského poutního místa v roce 1925 papež Pius XI. povýšil bohosudovský kostel na baziliku minor

Věděli jste, že…  sošce Panny Marie Bolestné v Bohosudově jsou připisována četná vyslyšení proseb a zázračná uzdravení? Od roku 1671 jsou vedeny systematické záznamy o mimořádných vyslyšeních. Při kázání roku 1706 se uvádělo podle záznamů již celkově 1500 vyslyšení proseb a zázračných uzdravení. Počet těchto jevů stoupal. Například jen pro rok 1721 je zaznamenáno více než 500 vyslyšení proseb poutníků. 

Vzdálenost: 34,6 kilometrů

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bazilika_Panny_Marie_Bolestné_(Bohosudov)

http://www.krupka-mesto.cz/bazilika-panny-marie-sedmibolestne/d-1749

Komentáře ( 1 )

Hrubinova Hana
11.08.2021
Mam zajem Basiliku nabstivit dne 19.8.2021 jeste s 58 duchodci.Maji ten den vyletni a chteli bychom vas tam zaradit.Bohuzel vam nereknu cas.Spise by to bylo realne az odpoledne.Musime mit nejaky doprovod nebo si to nadherne misto muzeme prohlednout sami.A take nevim zda volny pristup nebo je zde nejaka oteviraci doba.Dekuji za info. Bu du cekat na odpoved.Za ducodce SPC CH Hrubinova.

Napište komentář

Vyplňte formulář pro odeslání komentáře.
56