Královské město Žatec

 

Žatec je město na řece Ohři v okrese Louny. Žije zde přes 19 tisíc obyvatel.

Nejstarší zmínka o Žatci pochází z roku 1004, ale oblast byla osídlována již v době kamenné. V 8. století bylo na území dnešního města založeno slovanské hradiště. V roce 1265 král Přemysl Otakar II. udělil Žatci městská privilegia. Roku 1404 je poprvé zmiňován žatecký hrad. 

Významnou úlohu Žatec sehrál v době husitské revoluce. Byl zpočátku dokonce považován za jedno z 5 měst (spolu s Plzní, Louny, Klatovy a Slaným), která v nastávajícím konci světa uniknou zkáze. V roce 1421 město ustálo útok 2. křížové výpravy do Čech. Spolu s městy Louny a Slaným byl vytvořen tzv. žatecko-lounský svaz, v jehož čele stál Jakoubek z Vřesovic. 

V 16. století patřil Žatec mezi největší česká města. Připojil se ke stavovskému povstání a jeho někdejší purkmistr - Maxmilián Hošťálek z Javořice - byl jedním z 27 českých povstalců popravených 21. června 1621 na Staroměstském náměstí. Následující Třicetiletá válka znamenala výrazný úpadek města a jeho postupnou germanizaci. 

18. i 19. století znamenala velký rozvoj pivovarnictví a pěstování chmele ve městě a okolí. Co se týče správního vývoje, stal se Žatec v roce 1788 sídlem kraje, od roku 1850 potom okresu. 

V roce 1930 žilo ve městě 18 tisíc obyvatel převážně německé národnosti, neboť město leželo na území Sudet a stalo se tak součástí třetí říše. Koncem druhé světové války sloužilo město jako jeden velký lazaret a skrýš pro prchající vojáky Wehrmachtu. Poblíž města bylo vystavěno vojenské letiště, které sloužilo k testování nových zbraní a jiné letecké techniky. 

Po druhé světové válce nastal odsun německého obyvatelstva a dosídlování Čechy. Při správní reformě v roce 1960 Žatec politicky „neobhájil“ titul okresního města, tím se staly 20 km vzdálené Louny, které pak desítky let odčerpávaly většinu finančních prostředků okresu a Žatec chátral. Situace se výrazně změnila až v roce 1989, kdy odstartovala postupná obnova města. 

Město Žatec je velmi bohaté na kulturní památky (budova radnice s radniční věží, sloup Nejsvětější Trojice, chrám  Nanebevzetí Panny Marie, Synagoga, chmelnička, systém městského opevnění s Husitskou baštou, historické chmelařské budovy (navrženy na seznam UNESCO), Chmelařské muzeum, Chrám chmele a piva, Morový sloup, evangelický kostel, renesanční sladovna s expozicí galerie filmů natáčených v Žatci, kostel Svatého Jakuba, kostel svatého Václava, klášterní zahrada s bylinkovou zahradou a expozicí domácích zvířat). 

Ve městě se díky jeho starobylé podobě natáčí ročně několik filmů, seriálů a reklam. Nejznámější českým divákům bude seriálová tvorba České televize - Náměstíčko, Náves, Příkopy, Nemocnice na kraji města, či Já Mattoni. Do Žatce se ale sjíždějí filmové štáby snad z celého světa a natáčí zde zejména historické filmy. Ve městě funguje i muzeum filmů natáčených v Žatci. 

Věděli jste, že… Žatec sehrál důležitou roli při vzniku a vývoji státu Izrael? V létě 1948 bylo ze žateckého letiště odesláno 24 letadel Avia S-199 (rozebraných na jednotlivé části a v útrobách velkých letadel uložených) v rámci vojenské pomoci Československa nově vzniklému státu Izrael. V souladu se stejnou akcí na podporu nového státu Izrael ze žateckého letiště také startovaly plně vojensky vyzbrojené tři kusy tzv. létajících pevností B-17 s mezipřistáním na základně v Itálii a s cílem nad Egyptem, kde bombardovaly egyptské pozice a pomáhaly tak udržet část vojenských sil, které tak nemohly zasáhnout při napadení Izraele. Piloty byli Američané nebo Angličané.

Vzdálenost: 41,3 kilometrů

https://cs.wikipedia.org/wiki/Žatec

https://www.mesto-zatec.cz/

Napište komentář

Vyplňte formulář pro odeslání komentáře.
54