Helfenburk (Hrádek)

 

Helfenburk (též Hrádek) je zřícenina hradu ze 14. století vzdálená asi 3 km od městečka Úštěk v okrese Litoměřice. 

Hrad pravděpodobně vystavěli Páni z Klinštejna, pocházející z Ronovců, v první polovině 14. století. V roce 1375 hrad odkoupil pražský arcibiskup Jan Očko z Vlašimi, který si tak vytvořil venkovské zázemí v lesích k pobytu mimo nedalekou Roudnici nad Labem, v níž vykonával svůj úřad. Krátce zde pobýval i jeho nástupce, třetí pražský arcibiskup Jan z Jenštejna. Za něj byly na Helfenburk dočasně přivezeny klenoty, relikvie a knihy z pražského chrámu sv. Víta. Jan zde pobýval asi až do roku 1400, tedy i v době, kdy už byl zbaven svého úřadu. V roce 1422 hrad získal purkrabí Aleš z Malíkovic, pak zde strávil roky ukryt před nepřízní krále biskup Konrád z Vechty (zemřel zde roku 1431). 

V létě roku 1427 se hradu nakrátko zmocnil pan Půta z Častolovic a po něm Jaroslav a Jindřich Berkové z  Dubé, ale zastavili ho Janu Smiřickému. Vdova po něm prodala hrad Jindřichu z Rořmberka a ten ho vzápětí postoupil Zdeňkovi Konopištskému ze Šternberka, který byl významným představitelem odboje proti králi Jiřímu z Poděbrad. Královské vojsko poté Helfenburk i blízkou Roudnici oblehlo a dobylo. Hrad od krále potom dostal Petr Kaplíř ze Sulevic. Jako poslední je uváděn na hradě pan Vilém z Illburka. Po vymření jeho rodu roku 1538 na hradě žilo pouze služebnictvo a hrad postupně zpustl. Roku 1622 pak vyhořel poté, co ho vyplenili císařští vojáci pod vedením maršála Buquoye. Po bitvě na Bílé hoře území získali jezuité z Liběšic a připojili jej k úštěckému panství.
 
Až v roce 1887 zříceninu hradu koupil a upravil průmyslník, hrabě Josef von Schroll a ta začala být atraktivní pro turisty. V letech 1887 - 1890 zde nechal postavit romantickou třípatrovou věž vysokou 30 metrů, na kterou vede 143 schodů. V druhé půli 20. století jej převzaly organizace Českého svazu ochránců přírody a začaly jej opět opravovat a udržovat. Později zde vzniklo občanské sdružení Hrádek, které si objekt pronajalo, udržuje ho a stará se o průvodcovskou službu.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Původní hrad na skalní plošině byl převážně dřevěný. Teprve po rozšíření za Jana Očka z Vlašimi byl nahoře postaven kamenný palác, kaple a řada menších provozních budov. Byla vyhlubena nová 63 m hluboká studna vybavená šlapacím kolem. Jan z Jenštejna nechal rozšířit palác a především vystavět nový hradební okruh, jehož hradba se dosud zachovala včetně cimbuří. V čele hradu byla v dominantní poloze postavena obytná věž. Vstupní brány byly chráněny kolébkovým padacím mostem. 
 
Z Úštěku vede ke zřícenině několik turisticky značených cest, nejkratší je žlutá. Objekt je zpřístupněn veřejnosti celoročně. Z vrcholu třípatrové zachovalé hradní věže je pěkný výhled. 

Věděli jste, že… během husitských bouří skrýval hrad část největších cenností Českého království? Na pevný Helfenburk byly převezeny některé klenoty, relikvie a knihy Svatovítského chrámu a pražských biskupů, mezi nimi například i proslulý velký ostatkový kříž z ryzího zlata. Tyto neobyčejně cenné předměty byly chovány v hradní kapli. Některé z nich rozkázal Václav IV. převézt na Karlštejn, jiné přečkaly husitské bouře na Helfenburku, kde byly uschovány až do roku 1480. 

Vzdálenost: 36,7 kilometrů

https://cs.wikipedia.org/wiki/Helfenburk_u_Úštěka

http://www.hrady.cz/?OID=356

Napište komentář

Vyplňte formulář pro odeslání komentáře.
53