Žernosecké jezero

 

Žernosecké jezero nebo také Píšťanské jezero je uměle vytvořené jezero o rozloze asi 90 ha, které se nalézá mezi obcemi Velké Žernoseky, Píšťany a Žalhostice nedaleko Litoměřic na pravém břehu řeky Labe prakticky pod vrchem Radobýl. Na protějším levém břehu Labe se nachází město Lovosice. Tato vodní plocha vznikla v 50. a 60. letech 20. století zatopením (průsakem říční vody) bývalé pískovny (resp. lomu na štěrkopísek). Zdejší písek byl použit pro výstavbu velkých vodních děl na Vltavě, zejména Slapské a Orlické přehrady.

Jezero má přibližně tvar pětiúhelníku a má průměr přes 1 kilometr. Nachází se na něm tři malé ostrovy a dva výraznější výběžky pevniny směrem do jezera. Jezero je na svém severním konci spojeno asi 300 m dlouhým průtokem s řekou Labe.

Tato velká vodní plocha dnes slouží především k rekreaci. Jezero Píšťany má čistou vodu a poměrně vysoké písčité břehy, připomínající mořskou pláž. Poblíž pláže (na břehu u Píšťan) je k dispozici loděnice a hotel s restaurací s krásným rozhledem na vodní hladinu a okolí. Kromě přístaviště a hotelu jsou zde k dispozici dvě restaurace a parkoviště. Jezero Píšťany leží přímo na trase cyklostezky vedoucí podél řeky Labe. Zajíždí sem také několik výletních lodí plovoucích po Labi.

Věděli jste, že… na dně jezera leží potopený most? Při bourání starého mostu Barikádníků v pražských Holešovicích v polovině sedmdesátých let 20. století byly jednotlivé části starého mostu spuštěny do lodí a převezeny po Labi až do Žernoseckého jezera a zde byly potopeny.

Vzdálenost: 18,3 kilometrů


https://cs.wikipedia.org/wiki/Žernosecké_jezero
https://www.autovylet.cz/piskovna-pistany-je-jezero-u-litomeric/
 

Napište komentář

Vyplňte formulář pro odeslání komentáře.
51