Zámek Červený Hrádek

 

Zámek Červený hrádek je raně barokní zámek ležící 2 km severně od Jirkova v okrese Chomutov.

Červený hrádek, stojící na místě původního středověkého hradu Borek, získal svůj název v první polovině 15. století, kdy byl opraven a fasáda zámku byla natřena červenou barvou. Dnešní podobu získal zámek v 17. století, kdy ho vlastnil rod Hrzánů. Poslední šlechtickým rodem, který zámek a panství vlastnil, byl rod Hohenlohe-Langenburg. V průběhu prvních dvaceti let po válce se na zámku vystřídala celá řada organizací a budova postupně chátrala. Začala být udržována až v době, kdy zde sídlila léčebna dlouhodobě nemocných. Od roku 1996 je zámek majetkem města Jirkova. V roce 2006 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce a bylo zde vybudováno vzdělávací zařízení a centrum cestovního ruchu.

Zámek je barokní čtyřkřídlá uzavřená budova kolem obdélníkového nádvoří krytá mansardovou střechou. Na čelní straně zámku je barokní dvouramenné schodiště se zábradlím z balustrů, zdobené vázami. Na protilehlé straně je vjezd na nádvoří s jednodušším portálem. V okolí zámku je rozsáhlý park a zámecká obora. Park byl původně doplněn plastikami a zahradními stavbami. Dodnes je zachovalý lesní pavilon (templ), míčovna či malé divadlo.

Návštěvníci mají možnost navštívit s průvodcem zrcadlový sál, lovecký salónek, obrazárnu, pracovnu Maxe Egona Hohenlohe a nejzajímavější prostory zámecké kaple a rytířského sálu.

Věděli jste, že… zámek Červený Hrádek sehrál důležitou roli v osudu předválečného Československa? V srpnu 1938 zde umožnil tehdejší vlastník Max Egon Hohenlohe předáku sudetských Němců Konrádu Henleinovi a anglickému lordu Waltrovi Runcimanovi schůzku, která předznamenala následnou Mnichovskou dohodu.

Vzdálenost: 43,8 kilometrů

https://cs.wikipedia.org/wiki/Červený_hrádek_(zámek,_Jirkov)

http://www.zamek-cerveny-hradek.cz/
 

Napište komentář

Vyplňte formulář pro odeslání komentáře.
50