Muzeum českého granátu

 

Muzeum českého granátu v Třebenicích nabízí zajímavý pohled na historii i současnost těžby a zpracování českého granátu. 

Největším magnetem muzea jsou vitríny, v nichž jsou prezentovány nejen početné ukázky historických granátových šperků z 18. a 19. století, ale i výrobky z novodobé produkce Družstva umělecké výroby Granát v Turnově. 

V samém středu expozice se nachází vitrína, v níž je vystavena replika proslulé soupravy granátových šperků baronky Ulriky von Levetzow, poslední lásky básníka Johanna Wolfganga von Goethe, která žila až do své smrti v roce 1899 na zámku v sousedních Třebívlicích. Originál soupravy byl při vyloupení muzea v roce 1988 odcizen a i když byl zhruba po roce zloděj dopaden a šperky nalezeny, vystavována již je jen jejich replika. Originální souprava je natrvalo uložena v depozitáři a na veřejnosti se objevuje jen výjimečně. 

Expozice je doplněna přehledem historie města a okolí a před několika lety byly výstavní prostory muzea rozšířeny o stálou expozici, nazvanou České středohoří - země hradů, která pojednává o hradech na území Českého středohoří.

Muzeum je umístěno v objektu bývalého německého luteránského kostela, postaveného v roce v roce 1902 a vysvěceného v roce 1909. Jedná se o stavbu secesního rázu, jež v sobě slučuje prvky několika různých stavebních slohů.

Zmínit je třeba i fakt, že tradice muzejní činnosti v Třebenicích je jednou z nejstarších v našich zemích. První třebenické muzeum vzniklo již v roce 1872 z iniciativy místního lékaře a českého vlasteneckého buditele MUDr. Václava Paříka.  V té době mimo Prahu, Brno a Opavu bylo jen šest českých měst, všechna nepoměrně větší, než Třebenice, která měla muzea. 

Věděli jste, že... české granáty si návštěvníci mohou nejen prohlédnout, ale i sami nasbírat přímo před muzeem? Na začátku sezony je před Muzeum českého granátu v Třebenicích každoročně navezen nový písek s granáty, přivezený z Podsedic, kde probíhá jejich těžba. V zahradě muzea tak je možné strávit příjemné chvilky a odnést si malý vlastnoručně nasbíraný „poklad“. V pokladně muzea pak lze zakoupit miniaturní skleněnou lahvičku se zátkou a poklad tak buď uložit, nebo s koženou šňůrkou (také můžete zakoupit v pokladně) zavěsit na krk pro štěstí. V pokladně muzea lze koupit i vybrané certifikované granátové šperky.

Vzdálenost: 2 kilometry

http://www.mesto-trebenice.cz/muzeum-ceskeho-granatu/d-83458/p1=1039
https://cs.wikipedia.org/wiki/Muzeum_českého_granátu

Napište komentář

Vyplňte formulář pro odeslání komentáře.
5