Vaňovský (Podlešínský) vodopád

 

Vaňovský (Podlešínský) vodopád je je primárně subsekventní vodopád lávových proudů. Nachází se v národní přírodní památce Vrkoč nad obcí Vaňov zhruba 4 km jižně od centra Ústí nad Labem.

Nachází se ve skalním kotli, který tvoří čedičové sloupy uzavírající údolí. Ty jsou výsledkem sopečné aktivity v mladších třetihorách. Z výšky 12 metrů zde padá Podlešínský potok a pod vodopádem protéká kamenitou sutí. Po několika stech metrech poměrně strmého koryta se poté vlévá zleva do Labe.

Vodopád je přístupný ze dvou směrů. Strmější východní cesta vede z obce Vaňov, volnější ale několikanásobně delší pak z centra Ústí nad Labem přes zámeček Větruše po vrstevnici. Oba přístupy jsou značené zelenou turistickou značkou.

Vzhledem k nepříliš velkému průtoku (20 litrů/sekundu) se doporučuje plánovat výlet k vodopádu na brzké jaro. Úchvatným zážitkem je návštěva v době tání, kdy se dolů řítí v ohromné rychlosti mohutné masy vody, nebo za mrazu v zimě, kdy je vodopád zamrzlý. Naopak ve vrcholném létě je okolní terén dosti zarostlý a průtok zcela minimální.

 

Věděli jste, že… celková výška vodopádu je 26 metrů? Turisticky přístupný je totiž pouze dolní stupeň a nad dolním stupněm (12 metrů) se nachází 2 metry vysoká kaskáda a dále 8 metrů vysoký horní vodopád.

Vzdálenost: 26,3 kilometrů


https://cs.wikipedia.org/wiki/Vaňovský_vodopád
http://www.ceskestredohori.cz/mista/vanovsky-vodopad.htm
 

Napište komentář

Vyplňte formulář pro odeslání komentáře.
48