Královské město Louny

 

První zmínky o osadě Luna při brodu přes řeku Ohři pochází ze 12. století. V 60. letech 13. století dal Přemysl Otakar II. v jeho blízkosti postavit královské město, a to na dvou důležitých dopravních tepnách, první je zmiňovaná řeka Ohře a druhá pak zemská cesta z Prahy do Norimberka či Lipska. 

Za husitských válek se Louny spojily s Žatcem a Slaným a přidaly se na stranu husitů. Tehdy byla zničena celá řada vzácných památek, mimo jiné dva lounské kláštery. Konec 15. století a začátek 16. století znamenal naopak období hospodářské prosperity a rozmach nezastavil ani požár, který v roce 1517 zničil velkou část vnitřního města. 

Katastrofu znamenala třicetiletá válka. Město bylo několikrát po sobě vydrancováno saskými a švédskými vojsky. V průběhu 19. století došlo k rozsáhlým demolicím v historické části, při kterých zmizela původní radnice, Pražská brána spolu s téměř polovinou městského opevnění a renesanční domy.
 
Louny mají zajímavé historické centrum, ze dvou třetin obehnané hradbami. Za pozornost stojí zejména chrám sv. Mikuláše z 15. století, Žatecká brána, středověké domy Daliborka (okresní archiv) a Sokolů z Mor (muzeum). V centru lze nalézt také galerii, Vrchlického divadlo, kino Svět, knihovnu, stálé loutkové divadlo, bývalou židovskou synagogu a mnoho domů z přelomu 19. a 20. století. 

Kostel svatého Mikuláše. 
Jedno z vrcholných děl české pozdní gotiky. Byl postaven po požáru v roce 1517 na místě původního kostela hutí královského architekta Benedikta Rejta. Dílo s 60 m vysokou věží bylo dokončeno roku 1538. Chrám je trojlodní, s krouženou klenbou a jehlancovou střechou. 

Kostel svatého Petra
Stojí na bývalém Žateckém předměstí a před založením královského města Loun byl ve 12. nebo 13. století centrem vesnice Lúna. Zdivo jeho západního průčelí je románské, tudíž je nejstarší stavbou v Lounech.

Kostel Čtrnácti svatých pomocníků a Nejsvětější Trojice
Kostel byl postavený podle návrhu lounského architekta Ludvíka Naymayera. Záměrem stavby bylo odvrácení blížící se epidemie moru, k realizaci stavby však došlo až po jejím odeznění v roce 1718. 

Žatecká brána, opevnění z 15. století
Jediná zachovalá brána z roku 1500. Dochovaly se ještě dvě dělové bašty a velká část vnějšího opevnění, které vznikalo v 2. polovině 15. století. Na severní straně je zachovaná hranolová věž a náznak kruhových bašt.

Kotěrova dělnická kolonie 
Skládá se z rodinných domků pro zaměstnance železničních opraven. Projektoval roku 1909 Jan Kotěra. Kolonie tvoří zajímavý stavební komplex, který nebyl v důsledku války dokončen. Jeho součástí měl být i kostel, škola a sociální služby.

Galerie Benedikta Rejta
Nachází se v objektu městského pivovaru, v současné době je ale dlouhodobě uzavřena kvůli statickým poruchám budovy.

Synagoga a židovský hřbitov
Synagoga se nachází v Hilbertově ulici východně od Mírového náměstí. Byla postavena v roce 1871 v pseudomaurském slohu s novorománskými prvky. Od roku 1967 slouží jako depozitář Státního okresního archivu. Současný židovský hřbitov je v pořadí třetím lounským židovským hřbitovem. Založen byl v roce 1874 a čítá na 250 náhrobků. U vstupu na hřbitov se nachází rekonstruovaná obřadní síň v červenobílé barvě s maurskými slohovými prvky.

Muzeum
Lounské muzeum sídlí v gotickém domě Sokolů z Mor poblíž Mírového náměstí. Stálá expozice se zabývá dějinami husitství v severozápadních Čechách. V ostatních prostorách se konají krátkodobé výstavy.

Funkcionalistický kostel
Kostel FS Českobratrské  církve evangelické byl postaven roku 1932 a je velmi hodnotnou ukázkou funkcionalisté církevní architektury 40. let.

Věděli jste, že… Louny se pyšní i minerálním pramenem? Jedná se o minerální pramen Luna a zdroj termální kyselky byl zjištěn hlubinným vrtem již v šedesátých letech 20. stol. Termální uhličitanová voda s aktivním přetlakem až na povrch byla zjištěna v četných puklinách v hloubce 1098 - 1192 metrů. Termální vodu v Lounech lze označit jako teplou, ryze alkalickou kyselku s obsahem lithia, stroncia, bromu, fluoru a boru. Je to alkalická kyselka s největší mineralizací v ČR. 
 
 
Vzdálenost: 15,9 kilometrů

https://cs.wikipedia.org/wiki/Louny

http://www.louny.eu/

Napište komentář

Vyplňte formulář pro odeslání komentáře.
47