Zámek Ploskovice

 

Státní zámek Ploskovice je barokní zámecká stavba ve stejnojmenné obci asi 6 km východně od Litoměřic.

Dnešní čtvercovou dispozici tomuto zámku dal pravděpodobně známý architekt a stavitel Octavio Broggio (1670–1742) v letech 1720 až 1730 patrně z popudu tehdejší majitelky zdejšího panství vévodkyně Anny Marie Františky Toskánské z rodu sasko-lauenburského, manželky toskánského vévody Gastona III.

Od roku 1805 zámek sloužil jako letní a výletní sídlo panujícího habsburského rodu, neboť v tomto roce přešel do majetku toskánské větve Habsburků. Objekt prošel další velkou rekonstrukcí, přestavbou a dostavbou zhruba v polovině 19. století, kdy zámek dostal svoji dnešní definitivní podobu v souvislosti s abdikací rakouského císaře Ferdinanda V. a nástupem mladého císaře Františka Josefa I. na císařský trůn v bouřlivém roce 1848. Objekt se tehdy stal letním sídlem bývalého císaře Ferdinanda V. Dobrotivého (společně se zámkem v Zákupech). Po smrti Ferdinanda V. pak objekt zámku zcela přešel do majetku císaře Františka Josefa I.

Po roce 1918 zámek sloužil jako letní sídlo československého Ministerstva zahraničních věcí, jezdil sem často zejména tehdejší ministr zahraničních věcí Edvard Beneš s manželkou. V době druhé světové války, kdy Ploskovice územně spadaly pod nacistickou Velkoněmeckou říši, zde sídlila nacistická škola přezdívaná Napola (Nationalpolitische Erziehungsanstalten).

Zámek má, stejně tak jako zámek v Zákupech, bohatou malířskou výzdobu, již provedl malíř Josef Navrátil (1798-1865).

Objekt zámku je od severu doplněn klasicistní přístavbou pocházející z počátku 19. století, která sloužila zejména pro hospodářské a správní účely. pod zámkem rozprostírá krásný zámecký park.

Romantická stavba ploskovického zámku je velmi oblíbená mezi domácími i zahraničními filmaři. Natáčely se tady například známé pohádky Princ a večernice, Čertova nevěsta nebo Duch nad zlato, filmy Jára Cimrman ležící spící nebo Odcházení, seriál První republika, ze zahraničních pak například Formanův Amadeus, seriál Červený Bedrník, nebo nejnovější seriálová verze románu Tři mušketýři. Hudební klip v Ploskovicích natáčela například britská skupina Travis nebo kanadská zpěvačka Celine Dion.

Věděli jste, že… k panství Ploskovice se váže známá pověst o Daliborovi z Kozojed? Koncem 15. století byl zástavním držitelem panství Adam z Drahonic. Když vyhlásil nové roboty, došlo v roce 1496 na panství ke vzpouře. Poddaní dobyli tvrz a raněného Adama z Drahonic donutili vydat zápis, jímž je propustil ze své moci. Poté nabídli své poddanství rytíři Daliborovi z Kozojed, který se ujal jich i celého ploskovického panství. Po zotavení z utrpěných zranění se však Adam z Drahonic obrátil o pomoc k zemským hejtmanům. Ti odsoudili čin Dalibora jako pych a celou akci jako otevřenou vzpouru. V roce 1497 vyhlásili branou hotovost Litoměřicka a tvrz opět dobyli zpět. Dalibor z Kozojed byl zajat a uvězněn v právě postavené věži nad Jelením příkopem na Pražském hradě jako první její vězeň. Dne 13. března 1498 byl zemským soudem odsouzen ke stětí mečem. Poprava byla ihned po rozsudku vykonána. Soud odůvodnil rozsudek smrti tím, že se Dalibor ujal ploskovického statku i když věděl, že dosavadní držitel Adam z Drahonic byl donucen násilím k propuštění poddaných a tím jednal „nešlechetně proti právu a řádu“.

Vzdálenost: 23,2 kilometrů


https://cs.wikipedia.org/wiki/Ploskovice_(zámek)


https://www.zamek-ploskovice.cz/cs
 

Napište komentář

Vyplňte formulář pro odeslání komentáře.
41