Opárenské údolí

 

Opárenské údolí je údolí Milešovského potoka v úseku od Velemína po Malé Žernoseky o délce asi pěti kilometrů. Hloubka údolí dosahuje 50 až 100 m. Kromě labského údolí je to nejvíce navštěvované údolí v Českém středohoří.

Údolím vede cesta s turistickým značením (žlutá, zelená a modrá) včetně naučné stezky Lovoš a cyklostezky, která nabízí přes 5 km dlouhou, příjemnou a nenáročnou procházku podél Milešovského potoka. Údolí je ve své horní části lučinaté, ve střední a dolní partii pak převážně lesnaté, místy i skalnaté. Jeho úbočí po celé délce lemuje lokální železniční trať spojující města Lovosice a Teplice. 

 

  

U vsi Opárno se na zalesněném vršku nad údolím tyčí zřícenina gotického hradu Opárno. Z hradu se nabízí pěkný výhled na údolí samotné i na některé vrcholy Českého středohoří.

Dříve stávalo v údolí několik mlýnů, poslední z nich byl v provozu ještě za 2. světové války. V terénu je podnes možné sledovat i několik původních mlýnských náhonů.

            

Věděli jste, že… do malebného údolí před nedávnem zasáhla moderní doba? V horní části Opárenského údolí jsou k vidění mohutné překlenovací oblouky dálnice D8 (275 metrů dlouhý most Opárno).

                                                       

 

Vzdálenost: 9 kilometrů

https://cs.wikipedia.org/wiki/Opárenské_údolí

http://www.ceskestredohori.cz/mista/oparenske-udoli.htm
 

Napište komentář

Vyplňte formulář pro odeslání komentáře.
40