Nový Hrad

 

Nový hrad je hrad přestavěný na zámek na návrší v obci Jimlín v okrese Louny.  

Povolení ke stavbě hradu získal Albrecht Bezdružický z Kolovrat od krále Jiřího z Poděbrad v roce 1465. Novohradským z Kolovrat panství patřilo až do roku 1573, kdy je koupil Jan starší z Lobkovic a vzápětí je prodal Václavu Fraňkovi z Liběchova. Hrad poté vystřídal několik dalších majitelů a za Gustava Adolfa z Varrensbachu byl barokně přestavěn. Po řadě dalších majitelů zámek koupil v roce 1767 kníže Josef Schwarzenberg a jeho rodině patřil až do roku 1924. Od 19. století ale zámek sloužil převážně hospodářským účelům jako skladiště, ale byla zde také kasárna nebo ubytovna pro česáče chmele. Od 80. let 20. století probíhá rekonstrukce.

  

 

Hrad byl postaven na místě bývalé tvrze, ze které se dochoval trojprostorový palác v jižním křídle jádra, před kterým se nachází protáhlé lichoběžníkovité předhradí. Původně bylo rozděleno příkopem a valem na dvě části. Jádro zámku je trojkřídlé ve tvaru písmene U. Severní křídlo je renesanční, zatímco východní a jižní křídla jsou původně pozdně gotická, ale asi roku 1680 byla barokně upravena. Na západní straně je uzavírá nádvoří jádra hradba s branou, nad kterou stojí věž se zkosenými nárožími. Na jižní křídlo navazuje raně barokní kaple svatého Josefa.

Pro turisty je připraveno několik okruhů prohlídek s průvodcem, bez průvodce je možné navštívit všechna tři nádvoří, barokní zahradu, sklepení a nebo vystoupat až na ochoz zámecké věže. Na zámku je pořádána řada doplňkových akcí, přednášky, výstavy nebo zámecké kulturní léto.   

 

Věděli jste, že…  zámek Nový hrad má jedno pozoruhodné prvenství? Je možné zde vidět nejucelenější soubor malovaných záklopových stropů z období renesance a manýrismu. Malované stropy se nacházejí celkem v 10 místnostech, z toho ten největší dosahuje plochy 249,8 m2. Na zámku najdete 94 malovaných trámů, jež nesou bohatě zdobená prkna. V areálu bychom ovšem našli dalších 6 místností s dřevěnými záklopovými stropy, ale již bez maleb.
 
Vzdálenost: 30,3 kilometrů

https://cs.wikipedia.org/wiki/Nový_hrad_(Jimlín)

http://www.zameknovyhrad.cz/

Napište komentář

Vyplňte formulář pro odeslání komentáře.
36