Říp

 

Říp je výrazný a zdaleka viditelný čedičový vrch 4 km jižně od Roudnice nad Labem. Dosahuje výšky 455,2 m n.m. a nad okolní plochou krajinu vystupuje cca 200 metrů. 

Nápadná vyvýšenina poutala pozornost lidí od nejstarších časů a v rovinaté krajině byla důležitým orientačním bodem. Legenda, kterou poprvé zaznamenal počátkem 12. století kronikář Kosmas, pokládá právě horu Říp a její okolí za místo, kde se usadili první Slované vedení praotcem Čechem při příchodu do nové vlasti a kde se odehrálo rituální „vzetí do vlastnictví“ okolní země, vrcholící jejím novým pojmenováním po vůdci těchto Slovanů, Čechovi. Pověst o praotci Čechovi rozvinul v 16. století Václav Hájek z Libočan, podle něhož byl vojvoda Čech po své smrti pochován v nedaleké Ctiněvsi. Nejznámější zpracování pověsti vytvořil roku 1894 Alois Jirásek ve Starých pověstech českých. 

Na vrcholu hory stojí románská rotunda svatého Jiří, původně zasvěcená svatému Vojtěchovi. Poprvé je připomínána roku 1126, kdy nechal kníže Soběslav I. stávající kostelík opravit a rozšířit na paměť vítězství proti německému králi Lotharu III. v bitvě u Chlumce. Kostel, jehož zasvěcení bylo mezitím změněno na sv. Jiří, se v 17. a 18. století stal oblíbeným poutním místem; od poloviny 19. století byl Říp nejednou dějištěm táborů lidu a národních manifestací. Současná podoba rotundy je výsledkem puristické přestavby v 70. letech 19. století. Na vrchol vede několik značených turistických cest. Roku 1907 byla v sousedství rotundy postavena turistická Boumova chata, která dodnes slouží jako výletní restaurace. 

Věděli jste, že… z Řípu pochází jeden ze základních kamenů Národního divadla? Byl vyzvednut roku 1868 a do Prahy slavnostně dovezen za doprovodu 300 jezdců, cestu lemoval špalír družiček s košíčky plných květů. 

Vzdálenost: 37,1 kilometrů

https://cs.wikipedia.org/wiki/Říp

http://www.hora-rip.cz/

Napište komentář

Vyplňte formulář pro odeslání komentáře.
35