Zámek Jezeří

 

Jezeří (Eisenberg) státní zámek na svazích Krušných hor v okrese Most, stojící přímo nad obřím povrchovým dolem ČSA.    

Původní hrad Eisenberk byl založen v letech 1363 - 1365 pány ze Rvenic. Hrad několikrát změnil majitele až ho v roce 1513 získali Hochhauserové z Hochhauzu, kteří ho přestavěli na renesanční zámek. Za účasti na stavovském povstání jim byl zámek v roce 1623 zkonfiskován a následně prodán Lobkovicům. Následovala barokní přestavba, ale po velkém požáru v roce 1646 byl zámek nějakou dobu neobyvatelný. V roce 1696 začal Ferdinand Vilém z Lobkovic zámek znovu budovat v barokním stylu a zámek tak v podstatě získal dnešní podobu. 

Půdorys hlavní budovy má tvar písmene „H“, z jižního křídla vystupoval sálový rizalit. Zámek měl nehluboký dvůr s monumentálním portálem hlavní budovy. Z místností vynikaly tzv. zlatý kabinet, zrcadlový sál, velký společenský sál, knihovna, byl zde i pokoj kapucína.  

Konec 18. a začátek 19. století znamenal velký stavební a především kulturní rozvoj zámku. Od roku 1802 bylo v provozu zámecké divadlo, vznikla zámecká myslivecká kapela, vystupoval zde i eisenberský pěvecký sbor. Na koncerty v zámeckém parku se sjíždělo mnoho hostů ze širokého okolí, významným návštěvníkem zámku byl Johann Wolfgang von Goethe, Ludwig van Beethoven nebo Christoph Willibald Gluck

Kromě péče o zámek věnovali Lobkovicové péči i o okolí. Pro nedostatek místa se nacházela na vyvýšené terase u zámku květinová zahrada s parterem, anglický park se nacházel pod zámeckým návrším. Zbytky tohoto parku se dochovaly dodnes, avšak velmi zanedbané. Nad zámkem se nacházela obora. V bývalém parku najdeme ještě zbytky lobkovické hrobky postavené po roce 1753. V roce 1805 byla zřízena zámecká kaple Bolestné Panny Marie. 

Dvacáté století pak znamenalo především zkázu. Během pozemkové reformy po vzniku Československa bylo celé panství rozparcelováno a Lobkovicům zůstalo jen pět poplužních dvorů. Za druhé světové války byl majetek Lobkovicům zabaven a na zámku byla zřízena pobočka koncentračního tábora Flossenbűrg a byl zde umístěn strážný oddíl SS, který hlídal zajaté vyšší důstojníky spojeneckých armád (například bratra Charlese se Gaulla). Po roce 1948 byl zámek znárodněn a sloužil různým, nikoliv kulturním účelům. Postupně tak začal chátrat. 

Lobkovicové získali po roce 1989 zámek v restituci zpět, avšak vzápětí jej z důvodů astronomických nákladů na opravu přenechali za symbolickou cenu státu.

V současnosti o zámek pečuje stát, ale opravy postupují velmi pomalu a stavba se tak dosud nachází v zuboženém stavu. Zámek je otevřený veřejnosti, některé místnosti jsou vybaveny dobovým nábytkem a přibližují tak život šlechty v 18. století. Výhledy ze zámku do Mostecké pánve nejsou příliš líbivé, neboť krajina je extrémně poznamenaná povrchovou těžbou, ale z téhož důvodu jsou poměrně jedinečné a fascinující.

Věděli jste, že… blízkým přítelem majitele zámku Jezeří Františka Maxmiliána Lobkowicze byl Ludwig van Beethoven? Jeho symfonie č. 3 Eroica měla ve zdejším zámeckém divadle soukromou premiéru (podobně jako Haydnovo oratorium Stvoření světa). .

Vzdálenost: 43,5 kilometrů

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jezeří_(zámek)

https://www.zamek-jezeri.cz/cs

http://zamekjezeri.cz/

Napište komentář

Vyplňte formulář pro odeslání komentáře.
34