Košťálov

 

Zřícenina hradu ze 14. století asi 2 kilometry severně od města Třebenice, stojí na vrchu Košťálu nebo též Košťálovu (481,1 m n.m.). Romantická zřícenina, stejně jako úžasný výhled do kraje, který se odsud nabízí, řadí Košťálov k nejlíbeznějším a také nejnavštěvovanějším místům Českého středohoří. 

Počátky hradu jsou obestřeny nejistotou. Stavebník hradu ani jeho první majitelé nejsou známy, spekulace naznačují souvislosti s rody Zajíců z Hazmburka a Kaplířů ze Sulevic. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1372 a další zpráva je datována do období husitských válek, kdy v roce 1422 tábořilo pod hradem husitské vojsko. V té době patřil hrad Kaplířům ze Sulevic, kteří ho drželi ještě začátkem 17. století. Tehdy už ale hrad nebyl obýván a jako neudržovaný rychle chátral. V roce 1622 se již uvádí jako pustý. 

Košťálov je hrad donjonového typu, jehož hlavní obytnou a zároveň obrannou budovou byl palác obdélného půdorysu. Skládal se z horního hradu s palácem a dolního hradu s nejméně dvěma obytnými budovami a dalšími objekty hospodářského charakteru. Dolní hrad byl opevněný. 

Romantická zřícenina neláká jen milovníky historie a přirody, ale i básníky a malíře. Přivábila mimo jiné Karla Hynka Máchu, který si asi v roce 1833 do skicáku nakreslil Košťálov tužkou hned dvakrát. Hrad okouzlil i Svatopluka Čecha a Konstantina Biebla. Několikrát zobrazil Košťálov na počátku 50. let také Emil Filla. 

Věděli jste, že... ve skále pod hradem je ukryt poklad? Každý rok na Květnou neděli, o Velikonocích, se skála otevírá. Velké bohatství ale hlídá obrovský černý pes s ohnivýma očima a tak se žádném odvážlivci zatím nepodařilo poklad odnést. Mnozí ho údajně na vlastní oči viděli, ale utekli strachem před tím příšerným psem. Kdoví, na koho poklad čeká…? 

Vzdálenost: 4,4 kilometry

http://www.ceskestredohori.cz/mista/kostalov-hrad.htm

https://cs.wikipedia.org/wiki/Košťálov_(hrad,_okres_Litoměřice)

Napište komentář

Vyplňte formulář pro odeslání komentáře.
3