Komáří hůrka

 

Komáří hůrka (807,4 m), je hora, na kterou vede sedačková lanovka z Bohosudova, významného poutního místa nacházející ho se poblíž Teplic. Vrchol je významná dominanta hřebenu Krušných hor.

Hora má zaoblený vrchol a nesymetrické svahy se skalními útvary vytvořenými procesy zvětrávání. Ve zdejší krajině zanechala nesmazatelné stopy důlní činnost. Komáří hůrka tak pod svým povrchem ukrývá řadu starých štol a v celém svahu pod ní je možné objevit zavalené doly a jiné pozůstatky po důlní činnosti. Pro horníky byla na vrcholku hory postavena zvonice, odkud se do kraje oznamoval začátek a konec pracovní doby.

Již od 18. století je Komáří hůrka (podle typické věže na vrcholu také Komáří vížka)  rájem turistů. Nabízí mnoho značených turistických tras i cyklostezek, takže v letním období jsou zde ideální podmínky pro turistiku, cykloturistiku, ale i vyjížďky na koních nebo paragliding. V zimě je pro návštěvníky k dispozici lyžařský areál, sjezdovky se třemi vleky a upravené běžecké tratě.

Na vrcholu stojí hotel a rozhledna, která pochází z roku 1857, kdy ji nechal postavit kníže Clary Aldringen, a je tak nejstarší rozhlednou Krušných hor. Při rekonstrukci v 90. letech 20. století byla vyhlídková okna rozhledny bohužel zazděna, nicméně krásný výhled je i z okolí rozhledny. Již populární Woerlův cestovní průvodce z roku 1890 píše, že “rozhled z Komáří vížky patří k nejkrásnějším v Krušných horách, ale může se směle tvrdit, že i k nejkrásnějším v celé Evropě”. Za jasného počasí a dobré viditelnosti lze dohlédnout až na vrcholky Krkonoš a a jako na dlani zde spatříte České středohoří.    

Sedačková lanová dráha Bohosudov - Komáří vížka je dvousedačková lanová dráha vedoucí ze severočeského města Krupka, respektive jeho části Bohosudov, na Komáří vížku. Byla zprovozněna v roce 1952 a jedná se tak nejstarší provozovanou visutou lanovou dráhu v Česku. Provoz lanové dráhy je zajišťován celoročně, a je možná i přeprava jízdních kol. Za rok vyveze lanovka na Komáří vížku 40 000 až 50 000 cestujících a 10 000 jízdních kol. 

Věděli jste, že…  lanová dráha na Komáří vížku není jen nejstarší, ale zároveň jde o nejdelší osobní lanovku v Česku? Lanovka je dlouhá 2348 m, převýšení činí 480 m. Dolní stanice Bohosudov (též Krupka) se nachází v nadmořské výšce 326 m, horní stanice Komáří vížka (či Komáří hůrka nebo Kněžiště) v 806 m n. m. Dopravní rychlost lanovky je 2,5 m/s, jízda tak trvá 15,5 min a za hodinu zvládne jedním směrem přepravit 226 cestujících. Dráha má 60 dvoumístných sedaček a 29 podpěr. 


Vzdálenost: 37,7 kilometrů

https://cs.wikipedia.org/wiki/Komáří_hůrka

https://cs.wikipedia.org/wiki/Lanová_dráha_Bohosudov_-_Komáří_vížka

Napište komentář

Vyplňte formulář pro odeslání komentáře.
24