ZOO Ústí nad Labem

 

Předchůdcem současné zoologické zahrady byla soukromá ptačí rezervace, kterou pod názvem „Lumpepark“ založil ústecký podnikatel a obchodník s železářským zbožím Heinrich Lumpe (1859 - 1936) uznávaný amatérský ornitolog odkoupil v roce 1908 od obce pozemky na jihovýchodním svahu Mariánské skály a založil zde park na ochranu ptactva. 

Lumpepark, ač byl před první světovou válkou proslaven doma i v zahraničí, byl soukromou rezervací, kam neměla veřejnost běžně přístup a návštěva byla možná pouze na pozvání majitele. V říjnu 1914 byl park poprvé na dva dny otevřen pro veřejnost jako dobročinná akce ve prospěch Červeného kříže. Akce se během války několikrát opakovala. Na počátku 20. let byl park trvale zpřístupněn veřejnosti a už v roce 1922 byl přivítán 100 000 návštěvník od založení parku a v následujících letech se roční návštěvnost blížila k 50 000 osob. V roce 1936 Lumpe nečekaně zemřel a dohled nad parkem převzal jeho synovec Alfred Lumpe. Chod parku se podařilo udržet i přes těžkosti během druhé světové války a uzavřen byl až na jaře 1945.

V roce 1946 byla rodina Alfreda Lumpeho odsunuta do Bavorska a park se jako znárodněný majetek dostal pod národní správu a stal se nehlídaným městským parkem s názvem Sady Edvarda Beneše. V letech po válce se v parku začaly objevovat klece a výběhy se zvířaty a došlo k proměně na zoologickou zahradu, která v roce 1957 přešla do správy města. Na konci 60. let zde bylo chováno již 75 druhů s počtem 326 kusů. V 70. letech dosáhla zahrada velkého územního rozmachu a postavila se řada nových pavilonů. Během 80. let došlo k významnému nárůstu jak druhů, tak i počtu chovaných zvířat, pokračovala výstavba nových pavilonů a v roce 1984 byla otevřena restaurace Koliba s areálem minigolfu.  


V současné době ZOO chová celkem 204 druhů zvířat ve více než tisíci kusech. Řada z nich je velmi vzácných. Mnoho druhů se zde také podařilo odchovat, jako například levharty mandžuské, orangutany bornejské, nosorožce a jiné. Existuje hrozba, že zde bude ukončen chov slonů, jelikož se ani jeden z pokusů o umělé oplodnění samice Dehli nepodařil. S pomocí sponzorů bude zachována snaha o udržení tohoto chovu. K nejúspěšnějším naopak patří chov zebry Hartmanové, která je v zoo chována od roku 1975. Do roku 2007 se narodilo 91 mláďat a zoo byla v roce 1992 pověřena vypracováním návrhu evropského chovného programu. 

Věděli jste, že…  ZOO v Ústí nad Labem si zahrála i ve filmu? V roce 1989 se zde natáčel film Dva lidi v ZOO. Hlavní zvířecí filmovou hvězdou se stal tehdy maličký samec orangutana Ňuňák, který zde po natáčení i se svou budoucí partnerkou Ňuninkou zůstal natrvalo.

Vzdálenost: 30,9 kilometrů

https://cs.wikipedia.org/wiki/Zoologická_zahrada_Ústí_nad_Labem

http://www.zoousti.cz/

Napište komentář

Vyplňte formulář pro odeslání komentáře.
23