Házmburk

 

Házmburk je zřícenina gotického hradu u vsi Klapý na Litoměřicku. Stojí na vrcholu stejnojmenného vrchu v nadmořské výšce 418 metrů. Vrch je krajinnou dominantou dolního Poohří.

Hradní vrch byl osídlen již v pravěku. Samotný hrad byl zřejmě postaven v první polovině 13. století. První písemná zmínka, která se hradu bezpečně dotýká, pochází z roku 1335, kdy hrad společně s dalším okolním majetkem získal od krále Jana Lucemburského Zbyněk Zajíc z Valdeka. Hrad byl přejmenován na Hasenburk (německé slovo Hase znamená Zajíc) a brzy na to se stal rodovým sídlem Zajíců z Házmburka, jednoho z nejvýznamnějších šlechtických rodů té doby. V období husitských válek stáli Zajícové z Házmburka jednoznačně na katolické straně a hrad byl jednou z pevných opor císaře Zikmunda Lucemburského. Husité se dvakrát pokusili hrad dobýt, pokaždé bez úspěchu. Zajícové drželi hrad až do roku 1558, kdy celé panství koupili Lobkovicové. Na hradě však již nesídlili, postupně ho přestali udržovat a v roce 1586 již je zmiňován jako pustý. 

Zájem o malebně vyhlížející zbytky hradu zvýšila až doba romantismu. Házmburk byl oblíbený Karlem Hynkem Máchou, Emilem Fillou nebo Svatoplukem Čechem. Zřícenina je inspirovala k zajímavým dílům. 

  

Hrad Házmburk byl jeden z nejpevnějších hradů své doby a byl pokládán za nedobytný. V době své největší slávy za husitských válek měl protáhlý tvar od západu k východu a zabíral plochu asi 170 m × 30 m. Dominantou hradu byly dvě dodnes dochované věže, kolem nichž se soustředila zástavba v podstatě dvojdílného hradu. 

Přístupová cesta k hradu situovanému na protáhlém kopci vedla ze severozápadu. První brána byla zřejmě jen kulisová a byla prolomena v hradbě klesající po úbočí kopce severním směrem od horního hradu. Cesta od brány stoupala k dolnímu hradu podél hradby, která ji chránila ze severu. Do dolního hradu návštěvník vstupoval další kulisovou branou. Po vstupu do nádvoří se musel obrátit téměř o 180°, protože cesta k hornímu hradu se zde obracela k západu. Dolnímu hradu dominuje okrouhlá Černá věž. Její průměr je 9 m,přičemž její zdi jsou dva metry silné. Je vysoká 25 m a je postavená z tmavého bazanitu.

Hradní jádro, označované jako horní hrad, zaujalo vrcholovou část kopce. Obíhal ho parkán a od dolního hradu jej odděloval příkop. Přes něj vedl dřevěný most, který byl v poslední části zvedací. Dominuje mu hranolová Bílá věž s cimbuřím. Je vysoká 26 m a její horní třetina je postavena z původně světlých kvádrů křídového pískovce. Dnes slouží turistům jako rozhledna. Kolem věže dodnes stojí významné části plášťové hradby, která ohraničuje jádro s obdélným půdorysem a výrazně zaoblenými rohy. Hradba byla též opatřena cimbuřím a ochozem. K hradbě jádra zevnitř přiléhaly tři palácové budovy.  

Věděli jste, že… na konci 19. století se v obci Klapý pod hradem odehrála velká přírodní katastrofa, kdy došlo k mohutným sesuvům půdy z vrchu Házmburk? Sesuvy se opakovaly v letech 1882, 1898 a 1900. Masy horniny se sesunuly v roce 1898 a 1900 na Velký pátek. Úplně první sesuv nezapříčinil žádné škody většího rozsahu, ale dva následující zničily více jak osm desítek obytných domů a ušetřena nezůstala ani místní škola v obci. Zatím poslední sesuv půdy se stal v roce 1939, ale neštěstí se obešlo bez majetkových ztrát.  

Vzdálenost: 9,6 kilometru
 
https://cs.wikipedia.org/wiki/Hazmburk

https://www.hrad-hazmburk.cz/cs

http://hazmburk.cz/

Napište komentář

Vyplňte formulář pro odeslání komentáře.
2