Bitva u Chlumce 1813

 

Bitva u Chlumce (u Ústí nad Labem) se odehrála ve dnech 29. a 30. srpna 1813 u obcí Chlumec a Přestanov v severních Čechách. Spojené armády Rakouska, Pruska a Ruska v ní porazily armádu francouzského císaře Napoleona, které velel generál Vandamme.  
 
Po porážce spojeneckých vojsk Napoleonem v bitvě u Drážďan se francouzskému císaři naskytla možnost průniku do Čech.  Vyslal tedy velitele I. francouzského sboru generála Vandamma s více jak 30 000 muži s cílem pronásledovat spojeneckou, tzv. Českou armádu, obsadit Teplice a tím přerušit hlavní komunikaci mezi Drážďany a Prahou.
 
Ústup zbytku tzv. České armády, se kterou ustupoval i ruský car Alexandr I. a pruský král Fridrich Vilém III., kryly ruské jednotky generála Ostermana - Tolstého, který nařídil zaujmout obranné postavení napříč teplickou silnicí u Chlumce. První střety nastaly 29. srpna kolem desáté hodiny u chlumeckého hřbitova, kdy po prudkých srážkách Francouzi postupně obsadili celou obec a zejména strategický vrch Horka, na který pak umístili svůj hlavní stan. Vandamme si byl tak jist svým vítězstvím, že ani nečekal na soustředění všech svých sil, které postupně přicházely z hor. I přes značnou přesilu Francouzů však nebyl na konci dne výsledek jednoznačný. V prudkých bojích padlo mnoho mužů na obou stranách, ztráty činily zhruba 12 000 vojáků (cca po 6 000 na obou stranách). Generál Vandamme počítal s příchodem dalších posil v čele s Napoleonem, ale k jeho smůle císař považoval přesun hlavních sil do Čech za riskantní a ponechal Vandammův sbor vlastnímu osudu. Během noci se situace změnila. Z Krušných hor začala vycházet Česká armáda, která tak posílila oslabené ruské sbory a mohla se zapojit do dalších bojů. Druhý den tak do bojů zasáhli Rakušané, ale objevili se také Prusové a přečísleným Francouzům nakonec nezbylo, než se obtížně probíjet z obklíčení. Zprvu organizovaný ústup se nakonec proměnil v úprk a sám generál Vandamme byl zajat. 
Během této bitvy byly zcela zničeny obce Chlumec, Stradov, Žandov, Přestanov, Roudné a Dolní Varvažov. Zemřelo na 9 300 spojenců, převážně Rusů, a 11 000 Francouzů, další tisíce vojáků pak byly zraněny.
Napoleon se však nehodlal s porážkou smířit, a proto se již ve dnech 17. a 18. září toho roku znovu pokusil o průnik do Čech, opět přes Chlumec. I tento pokus byl ale neúspěšný. 
 

 
V okolí Chlumce je k vidění celá řada památníků tohoto střetnutí. 
 
Pruský památník ve Varvažově 
Je nejstarším památníkem bitvy, byl odhalen již 8. září 1817. Nachází se při silnici do Teplic. 
Pomník generála Colloredo-Mansfelda ve Varvažově
Byl odhalen 17. září 1825 a je věnován hrdinským činům rakouského generála Colloredo - Mansfelda. 
Ruský pomník v Přestanově
Jeden z nejkrásnějších památníků. Nachází se za Přestanovem při silnici na Teplice.  K položení základního kamene došlo 28. září 1835 u příležitosti setkání protinapoleonské koalice v Teplicích za přítomnosti ruského cara Mikuláše I., pruského krále Viléma III. a rakouského císaře Ferdinanda I.
Hromadný hrob 10 000 padlých v Přestanově
Hrabě Josef Westphalen nechal roku 1835 shromáždit ostatky padlých vojáků rozesetých po celém okolí a pietně je uložit do hromadného hrobu, právě v Přestanově. 
Hromadný hrob v Chlumci
Další hromadný hrob padlých vojáků se nachází na chlumeckém hřbitově při vstupu vedle kaple. 
Hromadný hrob v Petrovicích
Hrob 500 padlých vojáků se nachází poblíž Petrovic. 
Jubilejní památník v Chlumci
Největší, tzv. Jubilejní památník byl vybudován na náklady rakouské vlády, aby na věčné časy připomínal hrdinství spojeneckých vojsk za napoleonské bitvy roku 1813. Památník byl slavnostně otevřen 29. srpna 1913, za přítomnosti představitelů mnoha národů. 
Pomník všem obětem na křižovatce u Stradova
Jednoduchý zhruba 7 metrů vysoký památník všem obětem na místě nejtěžších bojů se nachází u Juchtové kaple na křižovatce Unčín - Přestanov - Stradov.  
Pomník ve Stradově
Jednoduchý pomníček se nachází na návsi pod kaplí, vedle hostince U Dostrašilů.
Pomník zajetí generála Vandamma v Žandově
Tento pomník stojí na tzv. Asmanově louce ve ždírnickém údolí nad Žandovem.  Pomník generála Kleista
Posledním pomníkem je památník generála Kleista v Nakléřově.
 
 
Věděli jste, že…  hromadný hrob 10 000 padlých v Přestanově je vůbec největším hromadným hrobem na území Čech?  
 
Vzdálenost: 34 kilometrů


https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Chlumce_(1813)
 
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/archiv/1036012-bitva-u-chlumce-a-prestanova-1813

Napište komentář

Vyplňte formulář pro odeslání komentáře.
17