Kamenný Pastýř Klobuky v Čechách

 

Kamenný pastýř je menhir stojící osamoceně v poli 1 km severozápadně od obce Klobuky v Čechách na Slánsku. Jedná se o nejvyšší menhir u nás, asi 340 cm vysoký (z toho je asi 70 cm v zemi) neopracovaný sloupovitý balvan z tmavého železitého křídového pískovce. Hmotnost menhiru je asi pět tun. Jde o jeden z mála kamenů v České republice, který můžeme s vysokou pravděpodobností považovat za skutečný pravěký menhir.

Nejstarší doklady o Zkamenělém pastýři se datují do roku 1841, kdy je zanesen v mapě. Z roku 1852 je zachován zápis z kroniky v Klobukách: “...byla veliká bouře v kraji, při které zahrála si vichřice s kamenným mužem hru nepěknou a nikterak neodpovídající jeho důstojnosti. Vyvrátila jej totiž a porazila. Klobučtí se proto velmi rmoutili. Sešla se obecní rada a smluvila to, aby pro zachování staré památky byl kamenný muž zase postaven. Řízení práce té svěřeno jest jednomu příslušníku počestného pořádku mlynářského. Snadná robota pak to nebyla. Měli s ním několikahodinovou lopotu, než mu zase hlavu vztyčili. Potom přišli hudebníci a družičky. Bylo z toho mnoho radosti, že kamenný muž zase stojí v polích na stráži…” 

Podle pověsti… “Pastýř při každém zvonění v kostelíku postoupí o jeden krok, který je veliký jako zrnko písku. Až přijde Zkamenělý pastýř ke kostelíku v Klobukách, nastane konec světa. Konce světa se však bát nemusíme, protože pokaždé, když zvoní na protější straně v Kokovicích, musí se kámen vrátit zpět.” 

Menhir Kamenný pastýř přitahuje pozornost nejrůznějších nadšenců, zájemců o paranormální jevy, psychotroniků i novodobých šamanů. Jako u obdobných megalitů také tomuto menhiru je přisuzována energie potřebná k posílení a ochraně lidí. Kámen prý kolem sebe vytváří ochranné energetické pole ve tvaru kruhu, které je schopné tlumit negativní zóny. Nějaké hodnoty se zde sice podařilo naměřit, ale s ověřením to bylo horší. Avšak to není důležité. Jisté je, že u menhiru na člověka dýchne zvláštní atmosféra. Většinou každý, kdo tam přijde, položí na kámen ruky, někde jen tak, jiný cíleně, aby pocítil teplo nebo načerpal energii.

Věděli jste, že… z nedalekých Klobuk pocházel a je tam také pohřben jeden z nejvýznamnějších politiků první Československé republiky Jan Malypetr? Jan Malypetr byl od roku 1925 předsedou poslanecké sněmovny Národního shromáždění a v letech 1932 - 1935 předsedou vlády. Jeho vnukem je český spisovatel a politický vězeň 50. let Jiří Stránský.  

Kromě toho po deset let působil v Klobukách jako farář spisovatel Jindřich Šimon Baar. Z nedalekých Kokovic pochází Antonín Bernášek, který psal pod pseudonymem Karel Toman. S obcí byl také srdcem spojen český básník, spisovatel a prozaik Svatopluk Čech, který se proslavil fantastickými příběhy pana Broučka. V Klobukách totiž nalezl svoji první velkou lásku. Říká se, že na svoji milou čekával pod lipou, jež se stala inspirací pro jeho cyklus Ve stínu lípy. 

Vzdálenost: 30,6 kilometrů

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kamenný_pastýř

https://www.turistika.cz/mista/menhir-kamenny-pastyr-u-obce-klobuky-na-slansku-nejvyssi-menhir-v-cesku/detail

Napište komentář

Vyplňte formulář pro odeslání komentáře.
16