Zámek Libochovice

 

Zámek Libochovice leží asi 12 kilometrů od Lovosic v okrese Litoměřice a zhruba v dnešní raně barokní podobě byl vybudován knížaty z Ditrichštejna. Práce na jeho výstavbě byly zahájeny roku 1682 pod vedením lobkovického stavitele Antonia della Porty a v roce 1690 byl výsledkem mohutný a nepravidelný obdélník se zkosenou stranou hlavního průčelí ve směru k řece Ohři, které spočívá na mohutné podezdívce z velkých kvádrů dochovaných z původního renesančního zámku rodu Lobkoviců. 
 
Roku 1858 získal zámek i s celým panstvím hrabě Herberstein, a to jako dědictví své choti Terezie z Ditrichštejna. Herbersteinové libochovické panství vlastnili až do roku 1945, kdy bylo státem zkonfiskováno a rozděleno dle zásad nové pozemkové reformy. 
 
Dne 17. listopadu 1787 se na libochovickém zámku narodil významný český učenec Jan Evangelista Purkyně. Jeho život a dílo zde přibližuje samostatná expozice.
 
Zámek Libochovice je jeden z nejkrásnějších raně barokních zámků u nás. Čtyři křídla lemovaná pravidelnými arkádami uzavírají prostorné nádvoří, které je přístupné z průchodu od obrovských vrat.  Východní strana dvoupatrové budovy ve směru do parku má balkon se sloupy a schodištěm, který však byl přistavěn až koncem 19. století. Severní průčelí ve směru do náměstí města je zúženo gotickou kaplí. Na tomto průčelí je také zámecký portál, na vrcholu ozdobený ditrichštejnským znakem. 


 
Interiéry zámku nabízejí průřez jednotlivými historickými slohy a styly od pozdní renesance, přes vrcholné baroko až po styly 19. století. Za pozornost stojí vnitřní výzdoba, malby, četné štuky, velký krb v Saturnově sálu, barokní kamna z roku 1685, zdařilé kopie obrazů některých mistrů (například Tintoretto, Veronese či Rubens), gobelíny, vzácná kamenina nebo čínský porcelán. Zmínit je třeba i zoologické a etnografické sbírky, které ze svých četných cest přivezl Josef Herberstein.
 
Zajímavý je i zámecký park, založený původně jako francouzský roku 1683, s oranžerií, čtyřmi fontánami, altánem a skleníky. V první polovině 19. století byl vlivem módní vlny park přeměněn na anglický.  
 
Věděli jste, že… zámek zná každý obdivovatel americké technologické společnosti Apple? V roce 2016 zde totiž byla natočena reklama na iPhone7 nazvaná „Romeo and Juliet". Odehrává se ve vnitřních prostorech zámku i venku u slepého ramena Ohře.
 
Vzdálenost: 13,4 kilometrů
 
https://cs.wikipedia.org/wiki/Libochovice_(zámek)
 
https://www.zamek-libochovice.cz/cs
 
http://www.zameklibochovice.cz/

Napište komentář

Vyplňte formulář pro odeslání komentáře.
14