Zámek Duchcov

 

Zámek Duchcov je barokní zámek s klasicistní úpravou z počátku 19. století. 
 
Zámek byl založen ve 13. století jako pevnost rodu Hrabišiců, kteří sídlili na nedalekém hradě Osek. Kolem roku 1527 přestavěli Lobkovicové pevnost na renesanční palác, který pak v průběhu let prošel řadou přestaveb a podobu trojkřídlé budovy, kterou má dnes, získal po roce 1707 při rozsáhlé přestavbě, financované arcibiskupem Janem Bedřichem z Valdštejna
 
Vznikla i navazující zámecká francouzská zahrada s množstvím mytologických soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna. V prostoru zahrady byl vybudován také pozoruhodný barokní špitál s ústřední osmibokou kaplí Nanebevzetí Panny Marie. 
 
Od poloviny 18. století, kdy vrcholil lázeňský věhlas nedalekých Teplic, bylo v zámku a v zámecké zahradě společensky velmi rušno. Mezi slavnými návštěvníky nechyběl Lorenzo Da Ponte, Charles de Ligne, Friedrich Schiller, Johann Wolfgang von Goethe, Ludwig van Beethoven, Fryderyk Chopin a další významné osobnosti. 
 
Počátkem 19. století byl zámek klasicistně upraven. Zahrada byla změněna na romantický anglický park. 
 
Rodina Valdštejnů prodala panství státu a opustila zámek v roce 1921. 


 

Na celém zámeckém areálu se velmi neblaze podepsalo 20. století. Dne 10. května 1945 došlo během pobytu ruské armády k požáru zámeckého kostela Zvěstování Panny Marie, jenž nenahraditelně zničil celý interiér kostela včetně vzácných obrazů, Braunových soch a dalších uměleckých děl. V roce 1956 a v dalších letech byl zámecký park likvidován v souvislosti se zamýšlenou povrchovou těžbou uhlí, které padl za oběť i barokní špitál. V následujících desetiletích bylo území rekultivováno, park obnoven a přistoupilo se rovněž k celkové obnově zámeckého traktu, která stále pokračuje. 

Věděli jste, že… Mezi lety 1785 a 1798 zde jako knihovník působil Giacomo Casanova? Proslulý italský svůdník a dobrodruh zde prožil ve službách hraběte Josefa Karla Emanuela z Valdštejna posledních třináct let svého života, napsal zde své slavné paměti a zemřel jako osamělý dne 4. června 1798.  
 
Vzdálenost: 25 kilometrů
 
https://cs.wikipedia.org/wiki/Duchcov_(zámek)
 
https://www.zamek-duchcov.cz/cs

Napište komentář

Vyplňte formulář pro odeslání komentáře.
12