Skanzen Zubrnice

 

Malebná obec Zubrnice se nachází asi deset kilometrů východně od města Ústí nad Labem. Část původní zástavby vsi s řadou cenných příkladů lidové architektury je od roku 1995 chráněna jako vesnická památková rezervace a je základem skanzenu, který dnes čítá více než dvacet objektů. 
 
Ve středu obce u kostela se zachovalo několik historických roubených stavení, které tvoří jádro skanzenu. Samotný kostel sv. Maří Magdalény byl postaven v letech 1723 - 1739. Na náves byla z obce Střížovice převezena barokní roubená studna z roku 1695. K vidění je na návsi především zemědělská usedlost (č.p. 61) - roubená patrová budova, která je součástí komplexu staveb, připomínajících život a práci lidí na hospodářské usedlosti - a vesnický obchod (č.p. 74) - zděný patrový dům vystavěný v polovině 19. století s expozicí starého vesnického obchodu. Za obcí stojí objekty vodního mlýna (č.p. 27) na horní pohon, napájeného vodou z Lučního potoka. Další vodní mlýn, přenesený sem z obce Homole (č.p. 28), čeká na rekonstrukci. Za pozornost nepochybně stojí i budova nádraží - technická památka postavená k lokální dráze Velké Březno - Úštěk v roce 1890. V roce 1997 byla otevřena expozice staré vesnické školy (z roku 1863). Za obcí při silnici do Lovečkovic stojí kaple Nejsvětější Trojice, která sem byla přemístěna ze zaniklých Žichlic (okres Teplice). 
 
Věděli jste, že… Zubrnice jsou oblíbeným místem filmařů? Až se vám bude zdát železniční stanice a vůbec celá obec nějak povědomá, vzpomeňte si na film Páni kluci. Natočilo se tady i několik scén filmu Rebelové. V objektu mlýna se natáčela pohádka Dešťová víla. Jeden z místních domů se objevil ve filmu Lidice a natáčel se tu i film Hlídač č. 47. 
 
Vzdálenost: 36,8 kilometrů
 
https://cs.wikipedia.org/wiki/Zubrnice
 
http://www.zubrnice.cz/
 
https://www.skanzen-zubrnice.cz/cs

Napište komentář

Vyplňte formulář pro odeslání komentáře.
11