Nedostavěný chrám v  Panenském Týnci

 

Nedostavěný chrám Panny Marie je gotická nedostavěná stavba s dokončenou barokní zvonicí. Budování chrámu započal pravděpodobně kolem roku 1316 Plichta ze Žerotína, slavný bojovník ve službách českého krále, který však už v roce 1322 padl v bitvě u Műhldorfu. Jeho pohřbu v Panenském (tehdy Žirotském) Týnci se tehdy účastnil sám Jan Lucemburský. Další budování pokračovalo po smrti movitého Plichty pro nedostatek finančních prostředků pouze volným tempem a po požáru sousedního kláštera v roce 1382 se zastavilo úplně. 
 
Po požáru staré věže v roce 1744 byla postavena Jaroslavem ze Žerotína nová barokní zvonice. V okolí chrámu stával také zámeček a kaple Nejsvětější trojice sloužící jako hrobka Žerotínů. Tyto stavby se nedochovaly. Dochoval se ale klášter přestavěný na zámek
 
Chrám Panny Marie byl plánován v koncepci trojlodního dvouvěžového klášterního kostela, do dneška se ale dochovalo pouze kněžiště (21 m dlouhé, 9 m široké a přes 20 m vysoké), portál a nekoncepční zvonice z pozdější doby. 

 
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci patří mezi nejmagičtější místa v České republice. Z hlediska psychotroniky totiž stojí na silné pozitivní zóně ve tvaru kříže, kde se kříží dvě energetické zóny a jejich síla se tím násobí. Tato energie má údajně sílu léčit depresivní stavy, úrazy hlavy a mrtvice a vnášet optimismus, dobrou náladu a radost do života. Kvůli tomu je chrám nejznámější památkou v městečku a ročně ho navštíví stovky lidí. Chrám je oblíbený také pro pořádání svatebních obřadů. 
 
Kolují dohady, že v nedokončeném chrámu měla být pochována česká světice a patronka  Anežka Česká, její ostatky sem prý byly přeneseny z Prahy, aby ji husité nezhanobili. 
 
Věděli jste, že… se v Panenském Týnci v roce 1813 sjeli tehdejší mocní mužové Evropy? Bylo to 19. srpna. František I., císař rakouský, Bedřich Vilém III., císař pruský a ruský car Alexandr I. zde jednali se o Napoleonovi.  
 
Vzdálenost: 31 kilometrů
 
https://cs.wikipedia.org/wiki/Nedostavěný_chrám_v_Panenském_Týnci
 
http://www.panenskytynec.cz/index.php?nid=11104&lid=cs&oid=3814752

Napište komentář

Vyplňte formulář pro odeslání komentáře.
10