Milešovka

 

Milešovka je nejvyšší hora Českého středohoří. Její vrchol ve výšce 836,5 metrů nad mořem výrazně převyšuje všechny ostatní vrchy středohoří. Proto je z ní kruhový rozhled do dalekého okolí a za pěkného počasí se návštěvníkům naskytne výhled na České středohoří, Krušné hory, Lužické a Jizerské hory, Český Les, Šumavu a dokonce i Alpy. Vzhledem k hodnotám zdejších ekosystémů je oblast od roku 1951 chráněna jako národní přírodní rezervace. 

Na vrcholu Milešovky vznikla již ve dvacátých letech 19. století jedna z prvních horských restaurací v Čechách. V roce 1905 byla na vrcholu zřízena meteorologická stanice a u ní pak 19 metrů vysoká rozhledna

Milešovka je jako dobře přístupný vrchol s vynikajícím výhledem turisticky velmi atraktivní již od 19. století a je hojně navštěvována. Na Milešovku vystoupili četní turisté nejen z evropských zemí, ale dokonce i z Ameriky. Ke známým vyjádřením návštěvníků hory patří například sdělení Brazilce Dekamera, který procestoval většinu Evropy a rozhled z Milešovky označil za nejkrásnější a nejvznešenější, jaký kdy zažil. Kromě řady známých osobností byl od roku 1819 do roku 1839 téměř každoročním návštěvníkem pruský král Friedrich Wilhelm III., v jehož doprovodu býval i známý německý přírodovědec a cestovatel Alexander von Humboldt, který sdělil jednomu svému příteli, že rozhled z Milešovky byl třetí nejkrásnější, jaký kdy viděl. světě. Výhledem z Milešovky do podzimního kraje byl v listopadu 1836 nadšen i Karel Hynek Mácha, jen týden před svou smrtí. Podle vzpomínek J. V. Friče byli na Milešovce mladí básníci, mezi nimi Neruda, Heyduk, Sabina a další, aby oslavili vydání almanachu Máj. Přespali v chatkách a obdivovali východ slunce. Jaroslav Vrchlický po návštěvě hory napsal báseň “Na Milešovce”. 

Na Vrcholu je o svátcích v turistické sezóně obvykle dostupné občerstvení, rovněž se zde nachází řada informačních tabulí věnovaných historii meteorologické observatoře, okolní přírodě a meteorologii. 

Věděli jste, že... Milešovka je místem s nejdrsnějším podnebím v Čechách? Ne náhodou zní německý název hory Donnersberg (Hromová hora). Každoročně je tu zaznamenáno nejvíce bouří na našem území (až 30 bouřkových dnů v roce). Milešovka je také považována za největrnější horu Česka, bezvětří je tu pouhých osm dní v roce. 

Vzdálenost: 8,5 kilometru

https://cs.wikipedia.org/wiki/Milešovka

http://www.milesovka.cz/

Komentáře ( 1 )

Martin
06.04.2018
6.4.2018 - Zahájení výstavy obrazů Českého středohoří na Milešovce.

Napište komentář

Vyplňte formulář pro odeslání komentáře.
1