Poznávací výlet okolo Penzionu - (40km - náročnější)

 

Třetí cyklovýlet kolem Penzionu Klášter

V sobotu 12. května to bylo komornější a tak se v úzké sestavě mohlo vyrazit i do kopečků. Tentokrát byla vybrána 40 kilometrová trasa s cílem poznat přírodní rezervaci Březina. Počasí bylo opět letní. Telefon sice ještě před výjezdem ukazoval kolem 13 hodiny 30% pravděpodobnost bouřky, ta ale nedorazila. První část trasy byla celá do kopce. Až do obce Mrsklesy je náklon přívětivej, ale jak se v obci stočíte směr Lhota, tak už to přestává bejt vtipný :).

Cestou na Lhotu míjíme impozantní Lipskou horu a dojíždíme k naší první zastávce, malé žluté kapličce. Za ní se to po pár metrech trochu srovná, ale na jízdu z kopce si musíme ještě necelé 2 km počkat.


 

Za Lhotou míjíme včelíny a poté hájovnu. Ještě pár posledních metrů a vjíždíme do lesa. Po levé straně máme známé Hradišťany, druhou nejvyšší horu Českého středohoří a po pravé ruce Pákovu horu. Asfaltka se nakloní a my můžeme konečně bez šlapání dojet až do obce Štěpánov.

 

Přijíždíme do obce a prudce se stočíme, abychom si mohli dát tentokrát další pořádné stoupání, a to obce Lukov. Protože nás to vyčerpalo, bylo nutné si zase na chvilku sednout ;). Je potřeba nasbírat trochu sil, protože nás čeká přechod z asfaltu na kamenitou lesní cestu.

Vystoupat Lukov není v sedle kola žádná sranda, ale odměnou za to je úžasný výhled na Hradišťany a okolí. Dokonce mě překvapilo, jak je úžasně vidět i Bořeň. Tady se vyplatí sáhnout do zadní kapsy dresu a vytáhnout trochu toho cukru v podobě FlapJack tyčinky z Lidlu.

Najíždíme na silnici a po pár metrech se dáme prudce vlevo na značenou cyklotrasu č. 231. Protože je potřeba vše zdokumentovat, vyfotil jsem vjezd do lesa, aby ho třeba někdo z vás při nějaké vyjížďce neminul.

Začátek cesty nebyl tak dramatický a nás těšilo, že les má v tomto počasí úžasné klima. Vychutnávali jsme si ten příjemný stín a hlavně barvu korun stromů, do kterých svítí odpolední slunce. Naše kochání se asi po jednom kilometru změnilo ve stoupání po staré betonce, která vás vyvede až na samotný vrchol zhruba do 700 m.n.m. Sice to přes stromy neuvidíte, ale pro vášnivé turisty v Českém středohoří máte po levé ruce vrchol hory Pařez (736m) a proti vám Kleč (721m). Tak to jen na okraj, aby bylo jasné v jaké nadmořské výšce se budete nacházet.

Na konci tohoto výšlapu je odpočinkové místo, které se náramně hodí. Už z těch našich obličejů je patrné, že si potřebujeme odpočinout.

Celá tato oblast stojí za prozkoumání. My jsme otestovali jen jednu cestu, ale Březina je cestama přímo prošpikovaná. Po odpočinku se vydáváme vpravo po naučné stezce Březina. Před námi je nový cíl, a to Vojenský (dříve údajně Nebeský) rybník.

Jak jsem už psal, miluju, když do listí svítí slunce a přesně toto vystihují přiložené fotografie, kde mimo jiné vidíte, že vás Bi Cyklián netahá jen po kopcích ;) .

A tak si jedeme, kocháme se jako doktor ve filmu Vesničko má středisková, posloucháme zvuky lesa, až dojedeme k úžasnému místu na mapě označeném jako Vojenský rybník. Tady by se snad mělo i natočit pár filmů - vážně hezký místo - no posuďte sami.

Cestou od rybníku jsme projížděli kolem pozůstatků nějaké stavby, že by také vojenské? No snad k tomu někde na netu něco najdu. Od rybníku jedeme dolů po asfaltové cestě až na hlavní silnici Milešov - Kostomlaty, tam odbočíme vpravo na Milešov. Užíváme si rychlou jízdu z kopce, protože nemusíme šlapat a máme to bez námahy. Kocháme se pohledem na nejvyšší horu Českého středohoří Milešovku, kterou máme celou dobu po levé ruce. Přijíždíme do Milešova a zastavujeme pod zámkem u rybníčku, abychom se poradili, kam dál.

Jde o to, že původní plán trasy byl z Milešova směr Kocourov na dobré pivo a oběd. No jo, jenže ono to je od Penzionu Klášter už jen 5 km a to přeci nejde, když na tacháči máte necelých 30km. Tak se udělala rychlá porada a rozhodlo se, že budeme pokračovat dál na Velemín a prodloužíme si to alespoň o 10km. Cesta z Velemína totiž vede do Opárenského údolí. Když to tu jednou poznáte, tak si Opárenské údolí prostě zamilujete a zařadíte si ho téměř do každého vašeho cyklovýletu. Tak jako my.

Do Opárenského údolí nebo přesněji k Černodolskému mlýnu je to z Milešova necelých 7 km. A protože celou cestu klesáte, držíte v ruce orosený půllitr do 30 minut (někdy i 20ti) :))

Ve Velemíně se dáte za kostelem doprava a pak už jen po modré. Tam někde totiž začíná Opárenské údolí a táhne se až do Malých Žernosek. Míjíte poslední stavení obce Velemín, nějaké ty chaloupky a proti sobě uvidíte velkolepou stavbu mostu dálnice D8, který celé Opárenské údolí překlenul.


Když budete chtít, tak na stránkách Penzionu Klášter se v tipech na výlet o Opárenském údolí něco dozvíte. Nás v tuhle chvíli už zajímalo jenom to pivo a jídlo. Tentokrát nám připravili úžasnou bramboračku. Já tam vždycky pošilhávám po palačinkách s borůvkama, ale když si vybavím ten stoupák do Opárna, tak to prostě vzdám.

Jsme notně posilněni a vyrážíme na cestu zpět k penzionu Klášter. Tentokrát pojedeme po cyklostezce č. 25 přes obec Boreč. Z Opárenského údolí vyjedeme směr Opárno. Za obcí na křižovatce vybíráme levou silnici a míříme k dálnici D8, kterou přejíždíme.

U silnice vidíme známou žlutou značku označující cyklostezku a tak nemusíme složitě pátrat.
Ze silnice odbočujeme vpravo u obce Bílinka a pokračujeme směr Boreč. Na cestě se ještě zastavíme a uděláme snímek kopce Lovoš a tak se loučíme s Opárenským údolím.


Přijíždíme do obce Boreč, kde nás u cesty překvapí zaprášené anglické policejní auto. Cesta, na kterou se vydáváme je označena jako slepá pro motorová vozidla.

Cesta se mírně zvedá a tak si trošku zahřejeme svaly. Míjíme poslední stavení a Hrníčkovou ulicí (to proto asi mají všechny ploty na sobě zavěšené hrnečky) najíždíme na cestu, která nás zavede až k závoře. Za závorou na nás čeká naše dobře známá asfaltová cesta, vedoucí kolem zříceniny hradu Košťálov.

No a to bych nebyl já, abych se na tuto cestu opět netěšil ;) .

Když při stoupání přes kopec Košťálov probíráte zážitky se svými přáteli, tak vám cesta lesem, i když je to neustálé stoupání, rychle uteče.

Po vyšlápnutí Košťálova sjíždíme do obce Sutom. Zde odbočíme prudce vlevo a užijeme si parádní sjezd až do Vlastislavi. Odbočíme vlevo a hurá do Penzionu Klášter. Cestou se ještě zastavíme a uděláme fotku Košťálova. Je super vidět, kudy jste před chvílí projížděli.

Výlet to byl opět parádní. Počasí ideální. Teď už zase popřemýšlet, jakou trasu vymyslíme příště. Děkuju Ivo Razák a Roman Pátek.

Na závěr ještě mapka, kdybyste chtěli někdy vyrazit bez nás, tak ať se neztratíte. Rozdíl oproti našemu výletu jen ten, že v Milešově se odbočí na Kocourov. My jsme si to prodloužili zhruba o 10km přes Opárenské údolí. (viz modrá trasa)


 

Napište komentář

Vyplňte formulář pro odeslání komentáře.
3